Livebib
Menu

TOR450 - Tor des Glaciers

TORX TOR450 - Tor des Glaciers 2026 · 11. september 2026 · Courmayeur · 450 km · 32.000 højdemeter. Klasser, distancer og officiel hjemmeside på Livebib.

Courmayeur

Distance
450 km
Stigning
+32.000 m
Højeste punkt
3.299 mCol Loson
Life bases
3
Stationer
36
Tidsgrænse
≤ 190 h
Start
20.00fre. 11. sep.

Ruten blev flyttet 10. september 2026, 2,4 km længere

Ruten

Hele løbet, som en bjergryg

▲ Col Loson · 3.299 m
Start0 kmTOR450 Base Vita 1 - Cogne161,7 km · man. 12.00TOR450 Base Vita 2 - Donnas229,9 km · tirs. 13.00TOR450 Base Vita 3 - Gressoney288,6 km · ons. 22.00Finish445,7 km · lør. 18.00

● life base▲ højeste punkt

Om TORX TOR450 - Tor des Glaciers 2026

TORX TOR450 - Tor des Glaciers 2026 startede fredag den 11. september 2026 kl. 20.00 i Courmayeur.

TOR450 - Tor des Glaciers: 450 km, 32.000 højdemeter, start og mål ved Courmayeur, tidsgrænse 190 t.

Der er 36 stationer på ruten, heraf 6 med tidsgrænse.

Stigningerne

Stigningerne der afgør dagen

  1. 3D
    01

    Arête du Mont Favre

    9,2 km+1.264 m13,8 %

    top ved km 10,4

  2. 3D
    02

    Col Bassac Deré

    10,8 km+1.303 m12 %

    top ved km 94,7

  3. 3D
    03

    Col Della Fricolla

    7,8 km+1.340 m17,3 %

    top ved km 202,7

  4. 3D
    04

    Colle Della Bettolina Superiore

    19,2 km+1.763 m9,2 %

    top ved km 306,5

  5. 3D
    05

    Colle Superiore delle Cime Bianche - waypoint

    8,7 km+1.123 m13 %

    top ved km 324,2

Ruten

På kortet

TOR450 - Tor des Glaciers 2026Åbn kortet i fuld opløsning

Ruten

Afmærkede stier på ruten

Roadbook

Stationer

Hver station på ruten. Life bases har en tidsgrænse i løbets lokale tid.

  1. TOR450 - START LINE

    161,7 km til TOR450 Base Vita 1 - Cogne

    0 km1.234 m

    1. Rif. Maison Vieille5,91.961
    2. Rif. Elisabetta162.100
    3. Rif. Deffeyes45,82.471
    4. Hotel Paramont59,21.641
    5. Rif. Bezzi89,42.292
    6. Rif. Benevolo99,62.290
    7. Rif. Savoia109,52.629
    8. Rif. Vittorio Emanuele II122,82.728
    9. Rif. Federico Chabod128,52.754
    10. Eau Rousse136,71.707
    11. Rif. Vittorio Sella152,72.589
  2. TOR450 Base Vita 1 - Cogne

    life base68,2 km til TOR450 Base Vita 2 - Donnas

    161,7 km1.584 mLukker man. 12.00

    1. Rif. Grauson170,72.382
    2. Rif. del Misérin183,42.457
    3. Rif. Dondena186,92.176
    4. Dortoir Retempio211,41.480
    5. Rif. Alpe Bonze220,61.848
  3. TOR450 Base Vita 2 - Donnas

    life base58,6 km til TOR450 Base Vita 3 - Gressoney

    229,9 km334 mLukker tirs. 13.00

    1. Rif. Coda2502.176
    2. Rif. Barma258,11.886
    3. Niel - La Gruba2731.815
  4. TOR450 Base Vita 3 - Gressoney

    life base157,1 km til TORX Finish Line

    288,6 km1.431 mLukker ons. 22.00

    1. Ristoro Sitten301,52.301
    2. Rif. Guide di Frachey314,52.086
    3. Hotel Lo Stambecco332,52.544
    4. Rif. Perucca-Vuillermoz355,12.903
    5. Ristoro Place Moulin366,61.995fre. 01.00
    6. Rif. Crête Sèche376,62.419
    7. Rif. Champillon398,72.347fre. 15.30
    8. Hotel Italia418,32.447
    9. Rif. Frassati427,72.726
    10. Pas Entre Deux Sauts4342.428
    11. Mont de la Saxe440,91.926
    12. Parco Bollino445,21.303
    13. TORX Finish Line445,71.233lør. 18.00

Ruten er flyttet

Det her har ændret sig, siden ruten blev offentliggjort

Den grønne, ubrudte linje er der, hvor løbet går nu. Stiplet er det terræn, det har forladt. Nyeste ændring først.

  1. 10. september 2026

    2,4 km længere108 m mere stigning445,7 km

    km 341,2–349,1mellem Hotel Lo Stambecco og Rif. Perucca-Vuillermoz

    Hotel Lo StambeccoHotel Lo StambeccoHotel Lo StambeccoRifugio Duca degli Abruzzi all'OriondéHotel Lo StambeccoColle de ValcourneraRifugio Duca degli Abruzzi all'OriondéHotel Lo StambeccoRif. Perucca-VuillermozColle Superiore delle Cime Bianche - waypointColle de ValcourneraRifugio Duca degli Abruzzi all'OriondéHotel Lo StambeccoRif. Perucca-VuillermozColle Superiore delle Cime Bianche - waypointColle de ValcourneraRifugio Duca degli Abruzzi all'Oriondé

    Det nye, del for del

    1. km 341,2–349,1

      ny 7,8 km · før 5,2 km · 105 m mere stigning

  2. 7. september 2026

    5,6 km længere126 m mindre stigning443,3 km

    km 128,9–161,2mellem Rif. Federico Chabod og TOR450 Base Vita 1 - Cogne

    Rif. Federico ChabodRif. Federico ChabodRif. Vittorio SellaRifugio Tetras LyreRif. Federico ChabodRif. Vittorio SellaRifugio Vittorio Emanuele II NuovoRif. Federico ChabodRif. Vittorio Emanuele IIEau RousseRif. Vittorio SellaRif. Federico ChabodRif. Vittorio Emanuele IIEau RousseRif. Vittorio SellaRifugio Tetras LyreRif. Federico ChabodRif. Vittorio Emanuele IIEau RousseRif. Vittorio SellaRifugio Tetras Lyre

    Det nye, del for del

    1. km 128,9–144,6

      ny 15,8 km · før 6,9 km · 608 m mere stigning

    2. km 152,8–161,2

      ny 8,4 km · før 9,8 km · 329 m mindre stigning

    • !!! Passage du Grand Neyronvæk
    • Eau Rousseny
    • Col de la Roussevæk
    • Le Ors-Dessus - waypointvæk
  3. 2. september 2026

    1,7 km kortere272 m mindre stigning437,7 km

    km 118,3–309,7mellem Pont Valsavarenche og Colle Superiore delle Cime Bianche - waypoint

    Eau RousseRif. Vittorio Emanuele IIRif. Federico ChabodEau RousseRif. Vittorio Emanuele IIRif. Federico ChabodRifugio Tetras LyreEau RousseRif. Vittorio Emanuele IIRif. Federico ChabodRifugio Tetras LyreEau RousseRif. Vittorio Emanuele IIRif. Federico ChabodRifugio Tetras LyreEau RousseRif. Vittorio Emanuele IIRif. Federico ChabodRifugio Tetras LyreEau RousseRif. Vittorio Emanuele IIRif. Federico ChabodRifugio Tetras Lyre
    km 118,3–132,7
    km 276,5–277,2
    Rif. Guide di FracheyRistoro SittenRif. Guide di FracheyRistoro SittenColle Della Bettolina SuperioreRif. Guide di FracheyRistoro SittenColle Della Bettolina SuperioreRifugio G.B. FerraroRif. Guide di FracheyRistoro SittenColle Della Bettolina SuperioreRifugio G.B. FerraroRifugio JutzRif. Guide di FracheyRistoro SittenColle Della Bettolina SuperioreRifugio G.B. FerraroRifugio JutzRif. Guide di FracheyRistoro SittenColle Della Bettolina SuperioreRifugio G.B. FerraroRifugio Jutz
    km 292,9–309,7

    Det nye, del for del

    1. km 118,3–118,6

      ny 278 m · før 389 m · 4 m mindre stigning

    2. km 132,5–132,7

      ny 273 m

    3. km 276,5–277,2

      ny 662 m · før 471 m

    4. km 292,9–293,3

      ny 394 m · før 875 m · 8 m mere stigning

    5. km 309,3–309,7

      ny 438 m · før 269 m · 54 m mindre stigning

    6. km 292,2–292,4 på den gamle rute

      fjernet · før 236 m · 10 m mindre stigning

    • Mont de la Saxeny
    • Parco Bollinony

Hele rutens historik

Rutedata verificeret 10. september 2026