Livebib
Menu

TOR130 - Tot Dret

TORX TOR130 - Tot Dret 2026 · 15. september 2026 · Gressoney-Saint-Jean · 130 km · 12.000 højdemeter. Klasser, distancer og officiel hjemmeside på Livebib.

Gressoney-Saint-Jean → Courmayeur

Distance
130 km
Stigning
+12.000 m
Højeste punkt
2.921 mCol Malatrà
Life bases
1
Stationer
36
Tidsgrænse
≤ 44 h
Start
21.00tirs. 15. sep.

Ruten

Hele løbet, som en bjergryg

▲ Col Malatrà · 2.921 m
Start0 kmOyace74,5 km · ons. 19.30Finish136,3 km · tors. 17.00

● life base▲ højeste punkt

Om TORX TOR130 - Tot Dret 2026

TORX TOR130 - Tot Dret 2026 startede tirsdag den 15. september 2026 kl. 21.00 i Gressoney-Saint-Jean.

TOR130 - Tot Dret: 130 km, 12.000 højdemeter, fra Gressoney-Saint-Jean til Courmayeur, tidsgrænse 44 t.

Der er 36 stationer på ruten, heraf 5 med tidsgrænse.

Stigningerne

Stigningerne der afgør dagen

  1. 3D
    01

    Col Pinter

    6,6 km+1.380 m20,9 %

    top ved km 8

  2. 3D
    02

    Col de Nannaz

    9,5 km+1.209 m12,7 %

    top ved km 24,8

  3. 3D
    03

    Col Brison

    6,4 km+1.258 m19,7 %

    top ved km 80,2

  4. 3D
    04

    Col de Champillon

    6,5 km+1.347 m20,7 %

    top ved km 92,1

  5. 3D
    05

    Col Malatrà

    11,1 km+1.396 m12,6 %

    top ved km 118,9

Ruten

På kortet

TOR130 - Tot Dret 2026Åbn kortet i fuld opløsning

Ruten

Afmærkede stier på ruten

Roadbook

Stationer

Hver station på ruten. Life bases har en tidsgrænse i løbets lokale tid.

  1. TOR130 START

    74,5 km til Oyace

    0 km1.384 m

    1. Rif. Alpenzu3,61.774
    2. Col Pinter82.779
    3. Cuneaz11,82.047
    4. Champoluc15,51.576
    5. Saint-Jaques18,31.702
    6. Rif. Grand Tournalin23,32.543
    7. Col de Nannaz24,82.770
    8. Col Des Fontaines26,22.673
    9. Cheneil29,12.120
    10. Ristoro Valtournenche32,11.504ons. 08.00
    11. Rif. Barmasse372.172
    12. Fenetre D'ersaz412.272
    13. Gordza48,11.987
    14. Col Fenêtre - Torgnon49,71.994
    15. Rif. Lo Magià55,51.998
    16. Rif. Cuney592.634
    17. Col de Chaleby61,32.645
    18. Bivacco Clermont63,62.714
    19. Col de Vessonaz64,22.760
  2. BaseVita-Oyace

    life base61,8 km til TORX Finish Line

    74,5 km1.349 mLukker ons. 19.30

    1. Bruson Arp78,52.193
    2. Col Brison80,22.503
    3. Ollomont86,41.391tors. 00.00
    4. Rif. Champillon912.434
    5. Col de Champillon92,12.704
    6. Ponteille97,61.877
    7. Saint Rhemy105,91.611
    8. Bosses107,71.546tors. 07.00
    9. Merdeux - waypoint115,42.262
    10. Rif. Frassati116,82.540
    11. Col Malatrà118,92.871
    12. Rif. Bonatti124,52.022
    13. Mont de la Saxe131,72.019
    14. Rif. Bertone - waypoint131,91.989
    15. TORX Finish Line136,31.230tors. 17.00

Rutedata verificeret 23. august 2026