Livebib
Menu

E101 - Ultra Trail

Eiger Ultra Trail by UTMB E101 - Ultra Trail 2027 · 17. juli 2027 · Grindelwald · 101 km · 6.700 højdemeter. Rute, starttid og live-tracking på Livebib.

Grindelwald → Finish

Distance
101 km
Stigning
+6.700 m
Højeste punkt
2.679 mFaulhorn
drop bag
1
Stationer
16
Tidsgrænse
≤ 25 h
Start
04.00lør. 17. jul.

Ruten

Hele løbet, som en bjergryg

▲ Faulhorn · 2.679 m
Start0 kmBurglauenen53,8 kmFinish99,1 km

◆ drop bag▲ højeste punkt

Om Eiger Ultra Trail by UTMB E101 - Ultra Trail 2027

Eiger Ultra Trail by UTMB E101 - Ultra Trail 2027 starter lørdag den 17. juli 2027 kl. 04.00 i Grindelwald.

E101 - Ultra Trail: 101 km, 6.700 højdemeter, fra Grindelwald til Finish, tidsgrænse 25 t.

Der er 16 stationer på ruten.

Stigningerne

Stigningerne der afgør dagen

  1. 3D
    01

    Byhorn

    5,6 km+558 m9,9 %

    top ved km 5,6

  2. 3D
    02

    First

    4,2 km+615 m14,7 %

    top ved km 23,1

  3. 3D
    03

    Faulhorn

    3,1 km+634 m20,7 %

    top ved km 34,5

  4. 3D
    04

    Stigningen efter Burglauenen

    3,8 km+597 m15,5 %

    top ved km 57,9

  5. 3D
    05

    Männlichen

    4,7 km+949 m20,2 %

    top ved km 67,3

Ruten

På kortet

E101 - Ultra Trail 2027Åbn kortet i fuld opløsning

Ruten

Afmærkede stier på ruten

Roadbook

Stationer

  1. Start

    crew53,8 km til Burglauenen

    0 km1.034 m

    1. Gr. Scheideggcrew8,71.956
    2. Bortcrew17,91.562
    3. Firstcrew23,32.167
    4. Feld29,72.131
    5. Faulhorn34,52.677
    6. Egg39,92.130
    7. Schwandcrew47,71.559
  2. Burglauenen

    drop bagcrew45,2 km til Finish

    53,8 km899 m

    1. Wengencrew62,61.276
    2. Männlichencrew67,32.225
    3. Kleine Scheideggcrew77,42.046
    4. Eigergletschercrew81,12.329
    5. Brandeggcrew88,51.335
    6. Pfingsteggcrew94,81.389
    7. Finishcrew99,11.035

Rutedata verificeret 6. september 2026