Livebib
Menu

KosciMiler

Ultra-Trail Kosciuszko by UTMB KosciMiler 2026 · 27. november 2026 · 161 km · 6.328 højdemeter. Rute, starttid og live-tracking på Livebib.

Banjo Patterson Park, Jindabyne → Finish

Distance
161 km
Stigning
+6.328 m
Højeste punkt
2.222 mMount Kosciuszko
Life bases
1
drop bag
9
Stationer
15
Tidsgrænse
≤ 36 h
Start
03.00fre. 27. nov.

Ruten

Hele løbet, som en bjergryg

▲ Mount Kosciuszko · 2.222 m
Start0 kmBullocks Flat Outbound31,5 km · fre. 09.35Charlotte Pass Resort56,1 km · fre. 15.05Guthega Base Camp90 km · fre. 22.05Guthega Power Station Outbound98,4 km · fre. 23.50Guthega Power Station Inbound108 km · lør. 02.10Perisher Ski Tube117,8 km · lør. 04.20Bullocks Flat Inbound130,3 km · lør. 06.50Village Green149,3 km · lør. 11.15Finish163,4 km · lør. 15.10

● life base◆ drop bag▲ højeste punkt

Om Ultra-Trail Kosciuszko by UTMB KosciMiler 2026

Ultra-Trail Kosciuszko by UTMB KosciMiler 2026 starter fredag den 27. november 2026 kl. 03.00 i Banjo Patterson Park, Jindabyne.

KosciMiler: 161 km, 6.328 højdemeter, fra Banjo Patterson Park, Jindabyne til Finish, tidsgrænse 36 t.

Der er 15 stationer på ruten, heraf 12 med tidsgrænse.

Stigningerne

Stigningerne der afgør dagen

  1. 01

    Stigningen før Perisher Waterpoint

    8,6 km+705 m8,2 %

    top ved km 41

  2. 02

    Mount Kosciuszko

    11,2 km+475 m4,2 %

    top ved km 66

  3. 03

    Horse Camp Hut

    2,3 km+241 m10,6 %

    top ved km 98,5

  4. 04

    Smiggin Holes

    4,9 km+346 m7,1 %

    top ved km 110,5

  5. 05

    Stigningen før Eagles Nest Waterpoint

    8,5 km+657 m7,7 %

    top ved km 155,1

Ruten

På kortet

KosciMiler 2026Åbn kortet i fuld opløsning

Ruten

Afmærkede stier på ruten

Roadbook

Stationer

Hver station på ruten. Life bases har en tidsgrænse i løbets lokale tid.

  1. Start

    drop bag31,5 km til Bullocks Flat Outbound

    0 km909 m

    1. Gaden Trout Hatchery12,6920fre. 05.25
  2. Bullocks Flat Outbound

    drop bagcrew24,6 km til Charlotte Pass Resort

    31,5 km1.132 mLukker fre. 09.35

    1. Perisher Waterpoint431.743
  3. Charlotte Pass Resort

    drop bagcrew33,9 km til Guthega Base Camp

    56,1 km1.751 mLukker fre. 15.05

    1. Charlotte Pass Lookoutcrew80,11.830fre. 20.05
  4. Guthega Base Camp

    life basecrew8,4 km til Guthega Power Station Outbound

    90 km1.629 mLukker fre. 22.05

  5. Guthega Power Station Outbound

    drop bagcrew9,6 km til Guthega Power Station Inbound

    98,4 km1.337 mLukker fre. 23.50

  6. Guthega Power Station Inbound

    drop bagcrew9,8 km til Perisher Ski Tube

    108 km1.331 mLukker lør. 02.10

  7. Perisher Ski Tube

    drop bagcrew12,5 km til Bullocks Flat Inbound

    117,8 km1.715 mLukker lør. 04.20

  8. Bullocks Flat Inbound

    drop bagcrew19 km til Village Green

    130,3 km1.126 mLukker lør. 06.50

    1. Ngarigo Campground1381.228lør. 08.40
  9. Village Green

    drop bagcrew14,1 km til Finish

    149,3 km1.364 mLukker lør. 11.15

    1. Eagles Nest Waterpointcrew159,51.930
  10. Finish

    drop bagcrew

    163,4 km1.370 mLukker lør. 15.10

Rutedata verificeret 24. september 2026